EMDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Travma İyileştirme Grubu Komitesi Başkanı Şenel Karaman korona virüsü ile ilgili çalışmalarını anlattı: Bu süreçte hiç kimse yalnız değil. Belki okuyanlara ilginç gelebilir, bizler dünyanın en iyi travmacılarıyız. Yaptığımız çalışmalardan ötürü iki kez uluslararası ödül aldık, bizi arayın.

Korona virüsü hastasıysanız, hasta yakınıysanız, yakınınızı korona virüsünden kaybettiyseniz ve korona virüsüyle direkt temas halindeki sağlık çalışanıysanız, ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. EMDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Travma İyileştirme Grubu Komitesi Başkanı Şenel Karaman, tüm detayları sizler için anlattı.

EMDR nedir, nasıl bir tedavi yöntemidir?

EMDR yani Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. EMDR, 1987 senesinde, Dr. Francine Shapiro’nun göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini tesadüfen keşfetmesiyle başladı. EMDR teorisinin altyapısını Adaptif Bilgi İşleme Modeli oluşturur. Bu modele göre beyin, fizyolojik temelli bir sistemle, her yeni deneyim aracılığı ile kendisine ulaşan bilgiyi işler ve işlevsel hale getirir. Duygu, düşünce, duyum, imge, ses, koku gibi bilgiler işlenip ilişkili anı ağlarına bağlanarak bütünleşir. Böylece o deneyimle ilgili öğrenme gerçekleşir. Edindiğimiz bilgiler gelecekte tepkilerimizi uygun bir şekilde yönlendirmek üzere depolanmış olur.

Yazının Tamamı: https://www.gazeteduvar.com.tr/saglik/2020/04/11/emdr-dernegi-dunyanin-en-iyi-travmacilariyiz-bizi-arayin/