Psikiyatrist/Psikoterapist Dr. Adnan Çoban, kişinin tüm hayatını etkisi altına alan kumar bağımlılığının tedavi edilebileceğini belirtti.

Kumar tedavisinde EMDR terapisi büyük katkı sağlar

EMDR terapisi geçmiş travmalara ve tetikleyicilere karşı duyarsızlaştırma yöntemidir. Son yıllarda etkinliği ve kısa sürede sonuca ulaştırma gücüyle öne çıkan bir terapi yaklaşımıdır. Kumar bağımlılarında sevilen birinin kaybı, sevgiliden ya da eşten ayrılma, şiddetli geçim sıkıntıları, iş kaybı ve iflas gibi travmatik olaylara sıklıkla rastlanır. Bu travmalar kişide gelecek kaygısını şiddetlendirir ve “Geleceği bir an önce garantiye almalıyım.” düşüncesine sebep olur. Bu ruh hali içinde kişi amacına en kısa sürede ulaşmak için kumarın iyi bir yol olacağına inanır. Böylece kumar süreci başlamış olur. Kumara başlandıktan sonra da yaşanan maddi kayıplar, aile içi çatışmalar, dışlanmalar, itibar kayıpları da birer travmaya dönüşür. Kişide şiddetli bir suçluluk duygusu gelişir. Bu suçluluk duygusu onu kumarla telafi etme davranışına sevk eder. Yaşanan yeni kayıplar ve kabahatler suçluluğu daha da derinleştirir. Kişi bir kumar sarmalının içinde kaybolup gider.

Bu sarmaldan çıkabilmenin birinci şartı sürece sebep olan travmaların onarılması ve kayıpların yarattığı suçluluk psikolojisinden çıkmaktır. Bu konuda etkili olan bir çok terapi yöntemi vardır. Ancak en etkililerinden birisi EMDR terapisidir. EMDR terapisinde gerek geçmiş travmalar gerekse kumar sürecinin yarattığı travmalar işlemlenir. Böylece dürtü kontrolünü bozan ruhsal yaralar sarılmış ve kişinin benliği güçlendirilmiş olur. Sonrasında da kumarı çağrıştıran ve isteği artıran tetikleyicilere karşı duyarsızlaştırma gerçekleştirilir. Bu da tetikleyiciler karşısında sağlam durabilmeyi sağlar. En son aşamada da kişiye kumar oynamadığı bir gelecek şablonu kazandırılmaya çalışılır. Klasik tedavilere eklenmiş olan EMDR terapisi başarı şansını ileri derecede artırmaktadır.

Kumar bağımlısını kaybedilmiş bir kişi olarak görmemek gerekir. Kumar bağımlılığı ahlaki değil tıbbi bir sorundur ve tedavisi mümkündür.

Yazının tamamı: https://www.cnnturk.com/saglik/kumar-bagimliligi-tedavi-edilebilir-mi