Emdr Terapisi tüm dünya gibi ülkemizde de gün geçtikçe popülerleşen bir işlem. Bu işlemin temelinde psikolojik rahatsızlıkların temelinde işlenmemiş travmatik anılar bulunması duruyor Bu anıların işlenmesi ile kişinin olaylara daha sağlıklı bakmaya başlamasının adına ise emdr terapisi veriliyor.

Emdr terapisini 1987 yılında bulan Fransız doktor göz hareketlerinin anıların rahatsız edici etkisini azalttığını keşfeder. Bu keşfinin üzerine çalışmalar yapmaya başlar ve birçok terapi yöntemi ile birlikte kullanılabilen bu yöntemi bulur.

Emdr terapisinin tarihçesi çok eskiye dayanmadığından bu terapi için alanında yetkin bir kişiyi bulmak zordur. Emdr terapisi alanların da memnuniyetlerine bakarak işlemi büyük bir uzmanlıkla yaptıklarını rahatlıkla görüyoruz.

Emdr Terapisinin İşleyişi

İnsan beyni oldukça komplike bir yapıya sahiptir. Bir anıyı dosyalarken o an ne hissettiğini, anın nasıl gerçekleştiğini ve bunun gibi birçok bilgiyi de ekler. Fakat beyin ciddi manada olumsuz bir anıyı dosyalarken bu dosyalama işlemi tam anlamıyla yapamaz ve bu anı diğer anılarla entegre olamaz. Emdr terapisi tam bu noktada imdadınıza koşar.

Yazının Tamamı: Emdr Terapisi